İstanbul Göztepe Medeniyet Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
+90 505 556 6777
info@mehmetfatihkorkmaz.com

Skolyoz’da büyük başarı!

Adını birçok alanda yürütmüş olduğu çalışmalarla duyuran İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi (TÖTM), halk arasında omurga eğriliği olarak bilinen skolyoz hastalığına yönelik ameliyatlarda önemli başarılar elde ederek, yurt dışından hasta çekmeye başladı

Başta karaciğer nakli başta olmak üzere çok sayıda yürüttüğü çalışmalarla dikkati üzerinde toplayan tıp merkezi, başarılı ameliyatlarla ulusal ve uluslararası arenada markalaşma yolunda emin adımlar atmayı sürdürdü. İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin her yerinden skolyoz hastasını kabul eden TÖTM, çok zor ameliyatlar olarak gösterilen skolyoz ameliyatında ses getirince, Irak’tan, Azerbaycan’dan ve Almanya’dan hasta akınıyla karşılaştı.

SONSÖZE ANLATTI

İhtisasını Dünya’nın en önemli omurga cerrahi merkezlerinden biri olan İstanbul Florance Nightingale’de tamamlayan İnönü Üniversitesi TÖTM Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Fatih Korkmaz, skolyoz hastalığını ve bu alanda yürüttüğü çalışmasını Sonsöz gazetesine anlattı.

Skolyoz’u omurganın göğüs veya bel bölgelerinde görülebilen, yana doğru ve rotasyonel üç boyutlu eğriler olarak tanımlayan Yrd. Doç. Dr. Korkmaz, “Skolyozda omurlar sağa veya sola doğru yer değiştirir ve aynı zamanda kendi ekseni etrafında döner. Bu eğilmeler omurganın sadece bir bölgesinde olabileceği gibi birden çok bölgesinde ve farklı yönlerde de olabilir” diye konuştu.

TEKNİK OLARAK ÇOK İLERİDEYİZ

Turgut Özal Tıp Merkezindeki cerrahi girişimlerde en ileri teknikleri uyguladıklarının altını çizen Korkmaz, şöyle devam etti: “Başta skolyoz ve kifoz olmak üzere insanlardaki omurga eğrilikleri ve beraberinde kifoplasti vertebroplasti dediğimiz yaşlı hastalardaki osteoporotik vertebra kırıklarına minimal invaziv girişim yöntemleri uyguluyoruz. Bunları biz bir kalem genişliğinde bir delikten içeriye girerek floroskopi dediğimiz televizyon ekranında omurganın şeklini görüp onun içerisini çimentolama ameliyatları ediyoruz. Onun haricinde bütün omurga kırıklarına  pedikül vidalama yöntemi ile cerrahi tedavi uyguluyoruz. Omurgadaki üç boyutlu düzeltmeyi tek bir operasyonla sağlayan ‘Posterior Vertebral Kolon Rezeksiyonu’nu ameliyatlarını da burada yapıyoruz.”

YURT DIŞINDAN HASTA AKINI

Omurga cerrahisiyle ilgili uygulanan bütün cerrahi tekniklerin Turgut Özal Tıp Merkezi’nde uygulandığını aktaran Yrd. Doç. Dr. Korkmaz, hastaların büyük bir çoğunluğunun Malatya dışından geldiğine dikkati çekti.

Korkmaz, “Hastalar ilk olarak doğu illerinden yoğunlukla geliyorlardı. Daha sonraki süreç içerisinde bu ameliyatların Malatya’da yapıldığı ve büyük başarı elde edildiği duyulunca İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin bütün Bölgelerinden hastalar Malatya’ya akın etmeye başladı. Ameliyatlarımız ses getirmeye başladıkça yurt dışından da hasta gelmeye başladı. Irak’tan gelmek istediklerini söyleyen hastalarımız var. Azerbaycan’dan ve Almanya’dan burada ameliyat olan hastalarımız var. Almanya’dan gelen hastaların giderlerini Almanya sağlık sistemi karşılıyor” dedi.

AMELİYATLAR 20 SAAT SÜREBİLİYOR

“Bu çok büyük bir cerrahi girişimidir. Bu ameliyatlarımız 6 ila 20 saat aralığında süren ameliyatlardır” diyen başarılı cerrah, şöyle sürdürdü: “Ben 18 saat süren ameliyatlara katıldım. 10 yaşın altındaki çocuklarda 20’nci aydan sonra ameliyat ediyoruz. Teşhis ne kadar erken konulursa cerrahisi de o kadar kısa ve pratik oluyor. Küçük çocuklarda özellikle posterior füzyon yapamayacağımız tarzda skolyozu çok erken dönemde başlamış olanlarda ‘GSP’ denilen bir sistemi kullanıyoruz. Bu sistemle hastayı aşama aşama değerlendiriyoruz. Türkiye’de sistemi ilk defa ben kullandım. Şu ana kadar yaklaşık 15 hastada bu sistemi kullandık. Bunlardan biri de 2 hafta önce televizyona çıkıp medyatik olmuş Vanlı bir kız çocuğuydu. 10 yıldır tüm Türkiye’yi dolaşmış ancak çare bulamamış, daha sonra bizim bu alandaki başarılarımızı duyup hastanemize geldi ve ameliyatını gerçekleştirdik. 15 tane bu tür vakamız oldu. 10 tane de ameliyat etmeyi planladığımız hastamız var. Biz GSP sistemiyle çocuk 10 yaşına gelene kadar gelişimini sağlıyoruz. Böylelikle çocuğun büyümesi engellenmiş olmuyor,  deformitesi de ilerlemeden kontrol altına alınmış oluyor. Bazı hastalarımızda deformite tamamen düzeldi diğerlerinde ise 11 yaşına geldikten sonra büyük bir cerrahi ameliyatla çok ileri deformite oluşmadan  tam normal insan omurgası şekline getirmeyi planlıyoruz.”

AMELİYATLARDAN ÜCRET ALINMIYOR

Skolyoz ameliyatının çok ciddi ve masraflı ameliyat olduğunu vurgulayan Yrd. Doç. Dr. M. Fatih Korkmaz, “Bir skolyoz ameliyatının maliyeti 150 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Bu ameliyatı olamayan çocuklardaki en büyük sıkıntı ekonomik sıkıntıdır. Turgut Özal Tıp Merkezinde en son teknolojiyi kullanmamıza rağmen hastalar için hiçbir masraf söz konusu olmadan hastalarımızı tamamen ücretsiz tedavi ediyoruz” diye konuştu.

160 SKOLYOZ VE KİFOZ AMELİYATI YAPTIK

Şimdiye kadar 160 tane skolyoz ve kifoz ameliyatı ettiklerini ve ameliyat sonrası komplikasyon oranının Dünya literatürüne göre çok düşük olduğunu vurgulayan başarılı cerrah, “Ameliyatlar çok ağır ve teknik olarak da çok zor. Komplikasyonlarla karşılaşmamak mümkün değil. Mutlaka birtakım sıkıntılar oluşuyor. Ancak Dünya literatürüyle karşılaştırdığımızda çok iyi sonuçlar elde ettiğimizi görüyoruz. Bizim ameliyatlarımız genelde çok başarılı. Hazırlık süresi birkaç ay, tedavi süresi ise 1 hafta olan ameliyatlar. Hastanın hazırlık aşamasında öncelikle tetkiklerini yapıyoruz.  Bütün bu elde ettiğimiz veriler sonucunda hastanın ameliyata hazır pozisyona geldiğini anladıktan sonra hastayı ameliyata alıyoruz.  Ameliyat sonrası hastayı bir gün yoğun bakımda tutuyoruz. 1 hafta serviste beklettikten sonra taburcu ediyoruz” dedi.

 

 

 

Share This:

Bir cevap

  1. Ömer Alpaslan dedi ki:

    Değerli hocam 58 yaşında emekli öğretmenim.115 derece eğikliğ iolan ankilizonspondolit hastasıyım.iki bacağımda total protez var Çok başarılı bir hekimsiniz, çok zor durumdayım. .İstanbulda yaşıyorum hastahanenizde ameliyat olabilrmiyim.Başarıılarınızın devamını dilerim saygılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.